Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Rana Tavasensis (Tavas Kurbağası) Tür Eylem Planı Yapıldı

Ekim 21, 2019

Anadolu’ya özgü dağ kurbağalarından olan Rana tavasensis türü ilk kez olarak 1986 yılında Baran ve Atatür tarafından morfolojik karakterlere dayanarak bir başka dağ kurbağası olan Rana macrocnemis türünün alttürü olarak bilim dünyasına tanıtılmıştır. Daha sonra söz konusu takson bazı yeni analizlere dayanılarak yapılan bir araştırmada 2003 yılında tür seviyesine çıkarılmıştır. Tür tip lokalitesi olan Denizli’de Akdağlar üzerinde yer alan Kızılcabölük Çakıroluk Mevkii 1660 m’de de doğal olarak yaşamaktadır.

                                             

IUCN, 2018 verilerine göre Rana tavasensis’in birey sayısının 500’den az olduğu rapor edilmiştir. Dolayısıyla bu tür ülkemiz için endemik bir türdür. Türün ekolojisi ise ılıman ormanlar, çayırlıklar olarak belirtilmektedir. (IUCN; 2018). Diğer yandan, türün dağılışı göz önüne alındığında türün işgal ettiği alan kapsamı 5000 km2’den az ve işgal ettiği her bir alan (lokalite ya da habitat) ise 500 km2’den az olması nedeniyle IUCN tarafından ‘’nesli tehlikede olan türler’’ (Endangered) kategorisinde değerlendirilmektedir.

                                              

Söz konusu tür yayılış ve üreme alanının çok kısıtlı olması, alanda antropojenik etkilerin yoğunluğu ile neslinin tükenme tehlikesi altında olması nedeniyle Genel Müdürlüğümüzün emirleri doğrultusunda Rana tavasensis (tavas kurbağası) tür eylem planı hazırlanmaktadır.

                                               

08.10.2019 tarihin de düzenlenen Çalıştaya Vali Yardımcısı Sayın: Ekrem ALYANÇ, 5. Bölge Müdürlüğümüz Sulak Alanlar Şube Müdürü Şener KÖKSAL, Ebru GÜMÜŞ, Denizli Şube Müdürlüğümüzden Biyolog Görkem GENÇ, Mühendis Taylan KINALI, Çevre ve Şehircilik İl Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürü Uğur ÇOBAN  ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları Katıldı.